Liiges.ee-logo  
est rus
Reumatoidartriidi (RA) mõiste Diagnoosimine Ravi RA ennetamine Elu RAga Testi end Lugemiseks

Seks ja kooselu

Seks ja kooselu on teemad, mida tavaliselt otseselt liigestega ei seostata, seetõttu tulevad seksi ja kooselu küsimused reumatoloogi vastuvõtul harva jutuks. Kuid mõned lihtsad võtted või uued ideed aitavad enamiku raskustega hõlpsamini toime tulla.

Suguelu muutub

RA ei taba otseselt suguelundeid, samuti ei muuda see iseenesest tundeid ega suguiha. Ometi kogevad paljud suguelus muutusi, eriti haiguse ägenemise ajal.

Osal haigetest areneb haigus hiilivalt ja nii aeglaselt, et suguelu kohaneb sellega paralleelselt ja halvenemist võib-olla ei tajutagi, kuid paljudel kujuneb mõni igapäevaelus tuntav puue. Lohutuseks olgu tõsiasi, et leidub paare, kelle suguelu muutub koguni paremaks, kuna hellus ja leidlikkus muutuvad seksi jaoks veelgi olulisemaks.

Kui suguelus midagi ei toimi, tuleb välja mõelda lahendus ja mitte olukorraga leppida. Ummikusse sattudes ei tohiks kõhelda abi saamiseks pöörduda seksuoloogi poole!

Et suguelu toimiks hästi ka ühe partneri kehalise puude korral, on oluline panustada hellitustele ja õrnusele. Kallistage teineteist, tehke massaaþi, olge teineteise lähedal – võib-olla pole seks alati võimalik, kuid õrnushetked lisavad seksihetkedele erutust ja naudingut.

Probleem väsimusega

Paljudel RA patsientidel kaasneb haigusega väsimus. Tagajärjeks võib olla, et partnerid heidavad eri aegadel voodisse. Et seda aega siiski koosolemiseks kasutada võib ka terve partner samal ajal ”korraks pikali heita”.

Püüdke olla leidlik ja kasutage ära muid hetki, kui väsimus nii tugevalt tunda ei anna.

Partneri tähelepanelikkus on oluline

Teatud poosid osutuvad RA haigetele mittesobilikeks, eriti hommikuti, kui liigesejäikus on kõige rängem. Enamik asendeid on siiski võimalikud, kuid suguühe ise võib kesta veidi lühemat aega kui tervetel paaridel, sest RA korral võib peagi tekkida valu. Võib juhtuda ka, et asendeid tuleb vahetada aeglasemalt ja lähedasemas füüsilises kontaktis.

Teksti on läbi vaadanud ja kinnitanud dr. Piia Tuvik, reumatoloog

.
Viimati muudetud: 20.12.2018 SisukaartRoche